Tesla wraca na szczyt

W tym roku Tesla zaskoczyła wszystkich, obniżając ceny swoich samochodów, co pozwoliło Tesli Model Y stać się bestsellerem na europejskim rynku. Teraz po krótkiej przerwie ten samochód wróci na fotel lidera, tym samym będąc najlepiej sprzedającym się samochodem na Starym Kontynencie. W trakcie 2023 roku jest to szósty z dziewięciu miesięcy, w których średniej wielkości SUV może pochwalić się takim wyróżnieniem.

Najlepiej sprzedające się samochody 2023 roku

Obserwacja rynku europejskiego to niezwykle ciekawa czynność. Stary Kontynent to jedno z najbardziej konkurencyjnych miejsc na świecie i aby auto zdobyło tytuł bestsellera, musi to być naprawdę świetny pojazd. Do tego trzeba pamiętać o dość specyficznych preferencjach Europejczyków, którzy preferują z reguły auta miejskie lub kompaktowe. Tym większym zaskoczeniem jest tak dobra pozycja Tesli Model Y.

Średni SUV amerykańskiej firmy to pierwszy w historii elektryk, który może stać się królem rynku na Starym Kontynencie. Tesla Model Y na fotelu lidera zasiadała po zakończeniu każdego z trzech pierwszych kwartałów obecnego roku. Wszystko dzięki wzrostowi sprzedaży rzędu aż 155%. Dzięki temu amerykańskiemu SUVowi udało się poprawić swoją pozycję aż o 27 miejsc. Po dziewięciu miesiącach liczba rejestracji Tesli Model Y na terenie Europy wynosi aż 216 670 sztuk.

Przewaga amerykańskiego auta nad drugim miejscem nie jest jednak gigantyczna, więc może czekać nas walka do samego końca roku. Tesli Model Y po piętach depcze Dacia Sandero. Rumuński hatchback sprzedał się w nakładzie 212 803 sztuk na terenie 43 europejskich państw. Oznacza to wzrost rzędu aż 21,3%. Podium zamyka z kolei Renault Clio. Francuski hatchback został wybrany aż 205 975 razy. To o 46,4% więcej niż w trakcie okresu styczeń-wrzesień 2022. Bardzo blisko podium znalazł się jeszcze Volkswagen T-Roc. Obecnie najchętniej kupowane auto dla ludu sprzedało się w liczbie 205 200 egzemplarzy (+25,2%). Pierwszą piątkę zamyka Opel Corsa z wynikiem 185 802 samochodów osobowych (23,2%).

Na dalszych pozycjach znajdziemy auta takie jak Dacia Duster (174 718 szt., +13,1%), Fiat Panda (166 958 szt., -5,6%), Toyota Yaris (159 958 szt., +5,6%), Volkswagen Tiguan (156 922 szt., +34,6%) oraz Citroen C3 (154 644 szt., +2,5%).

Co pozwoliło Tesli Model Y na osiągnięcie sukcesu w Europie?

Samochód rodem z USA do tego z napędem elektrycznym to niezwykle niespodziewany bestseller. Zaskoczenie rośnie, gdy sprawdzimy, że auto to należy do segmentu D. Na Starym Kontynencie z reguły królują lokalne hatchbacki z segmentów B oraz C, które można kupić ze spalinową jednostką.

Pomimo przeciwności średni SUV Tesli odnosi jednak naprawdę spore sukcesy w Europie. Jest to efekt między innymi bardzo agresywnej polityki cenowej prowadzonej przez markę Elona Muska. Amerykański producent rok rozpoczął od sporych obniżek cen. Dzięki temu między innymi Tesla Model Y w wielu krajach zaczęła się kwalifikować do rządowych dopłat. To skutecznie podwyższyło popyt na ten samochód na terenie Starego Kontynentu. Takie ruchy dodatkowo sprawiły, że cena za elektryka nie jest już tak nieatrakcyjna w porównaniu z autami wyposażonymi w klasyczny, spalinowy napęd.

Powodów jest oczywiście więcej. Trzeba też pamiętać o tym, że Tesla Model Y to po prostu auto cieszące się sporym zainteresowaniem. Sam fakt tego, iż jest to pojazd marki ekscentrycznego multimiliardera, jakim jest Elon Musk sprawia, że auto cieszy się sporym wzięciem.

Nie można też zapominać o tym, że Europa jeśli chodzi o elektryfikację, zaczyna wyglądać naprawdę dobrze. W wielu państwach samochody elektryczne odpowiadają za coraz większą część rynku. Tesla Model Y to z kolei jeden z najciekawszych i najlepszych elektryków dostępnych w Europie. Samochody amerykańskiej marki mogą pochwalić się między innymi świetnymi osiągami oraz bardzo dobrym zasięgiem. Do tego należy dodać takie funkcje jak Autopilot, czy też inne elementy wyposażenia. To właśnie dzięki temu Tesla Model Y stoi przed historycznym wyczynem. Może stać się pierwszym w historii samochodem elektrycznym, który zakończy rok na szczycie list sprzedaży w Europie.