Jakie samochody osobowe są najdroższe w serwisie?

Obecne ceny części i usług motoryzacyjnych są w stanie przyprawić nas o niemały ból głowy. Które marki są więc najdroższe w serwisowaniu, a które z nich pozwolą nam oszczędzić średnio kilkaset złotych na wizycie w warsztacie?

Wzrosty cen na rynku motoryzacyjnym wymuszają trudne decyzje

Każdy z nas w swoim codziennym życiu jest w stanie zaobserwować podwyżki, z którymi musimy zmagać się w ostatnim czasie. Globalny kryzys oraz dramatyczny wzrost inflacji w naszym kraju to główne powody, przez które ceny znacznej większości produktów poszybowały niestety do góry. Warto jednak podkreślić, że te trudności wyjątkowo dobrze widać niestety w przypadku rynku motoryzacyjnego. Samochody wprost z salonu, samochody używane, części i podzespoły, usługi motoryzacyjne – wszystko poszło do góry i to naprawdę znacząco. Oczywiście zmiany najmocniej widać w przypadku kupna samochodów, albowiem tutaj różnice są w stanie bez trudu wynosić nawet kilkanaście, a w niektórych przypadkach kilkadziesiąt procent. Z drugiej jednak strony z pewnością możemy łapać się głowę również w sytuacjach, gdy musimy skierować się do mechanika.

Podrożały materiały, ale również ogólne koszty życia. Sprawia to, że również i pracownicy warsztatów czy punktów obsługi potrzebują większych wynagrodzeń, by utrzymać swój status i związać koniec z końcem. To właśnie dlatego również i same usługi siłą rzeczy musiały podrożeć – to niestety całkowicie naturalne zjawisko. Sprawiło to również, że priorytety osób kupujących samochody musiały siłą rzeczy ulec zmianie – może nie aż tak drastycznie, lecz mimo wszystko możemy tutaj powiedzieć o pewnym przewartościowaniu pewnych priorytetów.

Koszty eksploatacji i napraw – jeden z najważniejszych czynników

Dla osób zabierających się za kupno samochodu obecnie jednym z najważniejszych elementów jest jego możliwie mała awaryjność oraz niski koszt codziennej eksploatacji. Oczywiście nie chcemy w tym momencie zabrzmieć, jakoby dopiero teraz te kwestie stały się kluczowe, lecz z pewnością obecnie zwracamy na nie o wiele większą uwagę niż wcześniej. Wszystko przez wspomniane wyżej czynniki – części mocno podrożały, a specjaliści pracujący w warsztatach żądają za konkretne usługi więcej niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

To właśnie dlatego przed kupnem samochodu obecnie przykładamy naprawdę sporą wagę do tego, aby samochód nie był dla nas po prostu kolejnym obciążeniem, które będzie drenowało w nieskończoność nasz portfel. Samochód bowiem powinien być w pierwszej kolejności użytecznym narzędziem, które będzie ułatwiało nam życie, a nie jeszcze mocniej je utrudniało.

Samochody najdroższe w naprawie – kto znajduje się w czołówce?

Skoro wiemy już, dlaczego obecnie ceny serwisowania są dla klientów tak istotne, warto pochylić się nad tym, które marki samochodów są pod tym kątem najdroższe. Nie powinien nas zbytnio zaskoczyć fakt, że w ścisłej czołówce znajduje się sporo marek premium – zarówno auta, jak i części do tych samochodów kosztują naprawdę wiele, co oczywiście potęguje koszty.

Według najnowszych badań najwięcej będziemy musieli zapłacić za serwisowanie Mercedesa – cena przeciętnej usługi czy naprawy wynosi tutaj aż 1217 złotych. Niewiele z tyłu znajduje się tutaj BMW. W przypadku Bawarczyków średnia jest niższa… o złotówkę. Podium zamyka zaś Volvo – 1124 złote. Za Szwedami plasuje się kolejna marka premium z Niemiec, czyli Audi (1076 złotych), a pierwszą piątkę, co ciekawe, zamyka Alfa Romeo. W przypadku Włochów przeciętna usługa w warsztacie będzie kosztować 1054 złote.

Które auta są najtańsze w serwisowaniu?

Wimy już, jakie marki są najbardziej kosztowne w naprawie. Jacy producenci znajdują się jednak po drugiej stronie osi? W kontekście najtańszego serwisowanie pozytywnie wybija się Dacia – w jej przypadku średni koszt naprawy wynosi 853 złote. Następnie na liście widnieje Suzuki (896 złotych), Seat (932 złote), Peugeot (938 złotych) oraz Fiat (945 złotych). Oczywiście jednak każdy model rządzi się własnymi prawami, dlatego zanim ruszycie do salonów tej konkretnej marki, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki związane z konkretnym samochodem.