Coraz wyższe średnie ceny samochodów

Od ponad dwóch lat obserwując rynek nowych samochodów, pada stwierdzenie, że tanio już było. Nic w tym dziwnego. Ceny aut są wyższe właściwie z miesiąca na miesiąc i pokazują jasno, że zakup samochodu z salonu to już prawie luksus. Jak bardzo wzrosły ceny aut w 2023 roku i czy trend ten kiedykolwiek się zatrzyma?

Rekordowe średnie ceny samochodów osobowych w Polsce

Czerwiec to kolejny rekordowy miesiąc na rynku nowych samochodów osobowych w Polsce. W jego trakcie średnia ważona cena auta wyniosła dokładnie 175 742 zł. Trzeba oczywiście pamiętać, że ta wartość jest uzależniona nie tylko od faktycznych cen samochodów osobowych w katalogach. Wpływ ma również to, jakie auta są kupowane. Tak wysoka wartość wskazuje więc na sporą popularność klasy premium w naszym kraju.

Dane dotyczące cen aut można znaleźć w indeksie cenowym przygotowanym przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Ogólny indeks wynosi 6,32% i jest niższy o około 0,5% niż w maju 2023 roku. W przypadku marek popularnych spadł on o 0,32% i osiągnął wartość rzędu 7,98%. Dla producentów premium wynosi 3,69%, a dla elektryków 0,73%.

Mimo tego, że osiągamy rekordowe ceny mamy jednak powody do zadowolenia. Indeks cenowy jasno wskazuje, że dynamika wzrostu dalej spada. Dzięki temu można liczyć na to, że niebawem ceny samochodów nie będą rosnąć już w tak dynamicznym tempie i koszt ich zakupu się ustabilizuje. Trzeba też pamiętać o warunkach panujących na rynku nowych aut. Obecnie producenci najchętniej oferują egzemplarze wyposażone w mocne silniki, czy też bogatsze pakiety wyposażenia. Kuszą klientów między innymi poprzez krótszy czas dostawy. Dzięki temu auta premium, czy też droższe wersje modeli oferowanych przez popularne marki są rozchwytywane, co wyraźnie wpływa na średnią ważoną cenę samochodów osobowych.

Ceny samochodów używanych w Polsce

Na wysokim poziomie kształtują się też ceny samochodów używanych. W lipcu 2023 roku mediana cen aut z rynku wtórnego zbliżyła się do rekordu, który ustanowiono w kilka miesięcy temu, w lutym. Wtedy wynosiła ona 31 500 złotych. Wedle przygotowanego przez AAA Auto raportu w lipcu 2023 roku mediana cen aut używanych kształtowała się z kolei na poziomie 31 200 złotych. Taka mediana została osiągnięta w momencie, gdy na rynku znajdowały się 193 882 ogłoszenia o sprzedaż aut.

Z czego wynikają wysokie ceny aut używanych i nowych?

Nowe samochody osobowe swoje ceny zawdzięczają wielu czynnikom. Pierwszy z nich to inflacja. Kształtuje się ona na dość wysokim poziomie już od jakiegoś czasu. Co gorsza, mocno drożeje prąd, czy też koszty ogrzewania. Z tego powodu, aby zachować rentowność, dealerzy nowych aut po prostu muszą podwyższać ich ceny. W innym wypadku nie zarabialiby wystarczająco dużo, by się utrzymać.

Do tego realny koszt zakupu auta jest dużo wyższy, niż mogłoby się wydawać. Wszystko przez niską popularność płatności całej kwoty jako formy jego finansowania. Zdecydowanie częściej spotyka się leasingi oraz kredyty. To rodzi pewien kłopot, gdyż inflacja spowodowała podniesienie stop procentowych, czyli znaczące podwyższenie odsetek.

Do tego trzeba pamiętać o wcześniej wspomnianej popularności lepszych wersji samochodów. Te cieszą się jeszcze większym wzięciem, szczególnie że niektórzy producenci zdecydowali się w 2023 roku na obniżki cen. Dotyczy to na przykład amerykańskiej Tesli, czyli giganta na rynku elektryków.

W przypadku aut używanych na wysoką medianę cen wpływ ma z kolei to, jakie samochody są oferowane na rynku wtórnym. W ostatnich miesiącach coraz więcej aut z drugiej ręki to dość młode, maksymalnie kilkuletnie pojazdy. Te cieszą się nie tylko dużą popularnością, ale też osiągają wysokie ceny, gdyż nie trzeba na nie czekać miesiącami tak jak w wypadku samochodów z salonu. Dlatego właśnie mediana przekracza 31 tysięcy złotych. Możliwe jest jednak to, że w najbliższych miesiącach wzrost ten wyhamuje, a cały rynek się ustabilizuje. Wszystko dzięki bardzo wysokiej sprzedaży nowych aut, co zachęci do sprzedawania poprzednich pojazdów na rynku wtórnym.